Tamamlayıcı Mallar

Tamamlayıcı mallar iktisatta bir malın kullanımı sırasında beraberinde kullanılarak tamamlayıcı etki oluşturan, birbirini tamamlayan mallar anlatmaktadır. Tamamlayıcı malların kullanımı sırasında birinin kullanımı, diğer malın kullanımını da zorunlu hale getirebilir. Örneğin araba-lastik ilişkisi zorunlu tamamlayıcı mallar örneğidir. Eğer lastik olmazsa arabanın kullanımı da mümkün değildir. Yine araba-yakıt (benzin, mazot, lpg) ilişkisi de zorunluluk gerektiren tamamlayıcı mallara örnek olmaktadır. Yakıt olmadığı takdirde arabayı amacına uygun şekilde kullanmanız mümkün değildir.

Bunun yanı sıra birlikte kullanımı isteğe bağlı olan tamamlayıcı mallar da bulunmaktadır. Buna en çok verilen örnek ise çay-şeker ikilisidir. Çok sayıda insan çayı şekersiz de tüketebilmektedir. Bu nedenle birlikte kullanımı zorunlu değildir.

Tamamlayıcı mallarda bir malın fiyatı yükseldiği zaman diğerine olan talep azalacaktır. Örneğin benzin fiyatlarının arttığını düşünelim. Tamamlayıcı mal olarak arabalara olan talebin azalmasına neden olacaktır. İnsanlar benzin masrafından kaçınmak için toplu taşımaya yönelebilir. Dolayısıyla tamamlayıcı mallarda bir malın fiyatında yaşanan artış diğerinin talebini düşürmektedir. Fiyatta yaşanan düşüş ise diğer malın talebini arttırmaktadır. İkame mallar da ise bunun tam tersi bir durum vardır. Örneğin; Ülkemizde benzin fiyatları çok yüksek. Eğer benzin 5 lira seviyelerinden 3 lira seviyesine düşerse, tamamlayıcı mal olan araba talebinde de bir hayli yükseliş yaşanır. Ancak ikame mal olan lpg talebinde ise düşüş yaşanacaktır.

Zorunlu ve isteğe bağlı tamamlayıcı mallar için örnekler sunduk. Ayrıca birbiri ile hiçbir şekilde ayrı düşünülemeyecek olan mallar vardır. Bunlara ise tam tamamlayıcı mallar denir. Örneğin bir ayakabının sağ teki ile sol teki buna iyi bir örnektir. Tam tamamlayıcı malların farksızlık eğrisi L şeklindedir.

 

 

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.