Gini Katsayısı

Dünya üzerindeki en büyük sorunlardan birisi de gelir adaletsizliğidir. Gini katsayısı gelir dağılımındaki adaletsizliği hesaplamada kullanılan en yaygın yöntemdir. 1912’de İtalyan istatistikçi Corrada Gini tarafından geliştirilmiştir. Gini katsayısı, 0 ile 1 arasında bir değer alır. Değer sıfıra yaklaştıkça daha adaletli bir dağıtım, değer bire yaklaştıkça daha adaletsiz bir dağıtım gerçekleşir. Şöylede söyleyebiliriz; değer 0 olursa gelirin herkese eşit olarak dağılır, eğer 1 olursa gelirin bir kişide toplanır.

Gini katsayısının gelirle yani zenginlikle bir bağlantısı yoktur. Gini katsayısı bu zenginliğin nasıl dağıtıldığını gösterir.

Gini katsayısından bahsederken, Lorenz eğrisine de değinmemiz gerekiyor. Gini katsayısı Lorenz eğrisi aracılığıyla hesaplanır. Lorenz eğrisi çizilirken toplam nüfus gelir gruplarına ayrılır. Yatay eksende gelir grupları, dikey eksende ise bu grupların toplam gelirden ne kadar pay aldıkları gösterilir.

Türkiye’de Gini Katsayısı

Gini katsayısı, Türkiye’de ilk defa 1987 yılında hesaplanmış ve değer 0.4348 olarak gerçekleşmiştir. En son 2016 yılında 0,404 olarak hesaplanan Gini katsayısı 30 yıllık tarihinde genel olarak düşüş gözlense de son yıllarda artış göstermektedir. Değişimi aşağıdaki grafikte daha iyi görebilirsiniz.

 

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.