Boğa Tuzağı

Boğa tuzağı nedir? Sermaye piyasalarına giriş yapan yatırımcılar boğa piyasası, ayı piyasası gibi kavramlardan sonra boğa tuzağı, ayı tuzağı gibi kavramlarla da karşılaşmaktadır. Boğa kapanı ya da ayı kapanı olarak da karşımıza çıkabilir. İnglizce olarak “bull trap” olarak ifade edilir. Döviz ticareti sırasında da başarı sağlamak için bu tuzaklara dikkat etmek ve heyecana kapılarak panik işlemleri yapmamak gerekir.

Boğa piyasası fiyatların artış eğiliminde olduğu piyasa iken, ayı piyasası da fiyatların düşüş eğilimde olduğu piyasaydı. Dolayısıyla boğa tuzağı; ayı piyasası içerisinde seyreden ya da yatay olarak hareket eden trendin direnç noktalarını hızlı bir şekilde kırarak boğa piyasasının başlayacağı yanılgısını oluşturmasıdır. Sanki bir yükseliş trendi başlıyor gibi ard arda gelen yükseliş mumlarından sonra piyasanın tekrar direnç çizgilerinin altına çekilerek ayı piyasasına ya da yatay hareketine devam ettiğini görürüz.

Aşağıdaki görselde güzel bir örneğini görebilirsiniz. Ayı piyasası içinde fiyatlar düşüşe devam ederken daha önce belli seviyelerde yükselişler yaşayarak direnç noktaları oluşturmuş. Yeşil ile işaretli olan bölgede ise direncin kırılmasıyla beraber artık boğa piyasası başlayacağına dair algıya kapılıp alım işlemine giren yatırımcılar yanılıyor. Aynı zamanda bu görsel, destek ve direnç çizgilerinin neden tek başına yeterli olmayacağının da güzel bir açıklaması. Aksi takdirde sık sık boğa tuzağı ya da ayı tuzağına yakalanabilirsiniz.

boğa tuzağı
Boğa Tuzağı Nedir?

Borsa gibi manipülasyona açık piyasalarda boğa tuzağı, eli güçlü bir yatırımcı tarafından kurulabilir. Fiyatların yükselmesini sağlayarak bir boğa piyasası başlayacağına dair algı oluşturan manipülatörler, fiyatların şişmesinin ardından elindeki varlıkları da yüksek fiyattan satarak küçük yatırımcıların boğa tuzağına yakalanmasına neden olabilir.

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 YORUM