Ayı Tuzağı

Ayı tuzağı ya da ayı kapanı olarak adlandırılan durum da boğa tuzağı gibi karşımıza çıkan yanıltıcı görünümlerden biridir. Ayı piyasası, boğa piyasası gibi kavramları öğrenen yatırımcılar bir de ayı tuzağı olarak nitelendirilen kavramlarla karşılaşmaktadır. Peki ayı tuzağı nedir?

Fiyatlar yükseliş trendi içinde devam ederken yani boğa piyasası fiyatlara hakim iken fiyatların destek çizgisinden daha aşağıya hızlıca düşmesi ve ayı piyasasının başladığına ilişkin yatırımcılara yanıltıcı bir görünüm sunmasına ayı tuzağı denir. Aynı zamanda yatay hareket eden trendler de ayı kapanı ile karşılaşmak mümkündür.

Borsa gibi manipülasyona açık sermaye piyasalarında büyük yatırımcılar ard arda satışlar gerçekleştirerek fiyatların destek noktasının aşağısına inecek şekilde bir görünüme kavuşmasına neden olabilir. Bunun ardından ayı piyasasının başladığı yönünde yanlış algıya kapılan ve elindeki varlıkları yüksek fiyattan satmaya çalışan küçük yatırımcıların bir kısmı acele davranarak satışlar gerçekleştirir. Ancak fiyatlar kısa bir süre sonra tekrar destek çizgisinin üstüne çekilerek boğa piyasası içinde yükselmeye devam eder. Manipülasyonu sağlayan büyük yatırımcılar ise fiyatlar daha da yükselmeden ucuzdan varlıkları satın almış olurlar.

Aşağıda ayı tuzağının bir örneğini görmekteyiz. Fiyatlar yükselmeye devam ederken hızlıca kısa süreli düşüş yaşayarak alt taraftaki destek çizgisini kırmayı başarmış. Destek çizgisinin kırılmasının ardından bazı yatırımcılar fiyatların daha da düşmeden varlıklarını elden çıkarmak istiyor. Sonrasında ayı tuzağı sonlanarak fiyatlar tekrardan destek çizgisinin üstüne çıkarak boğa piyasası içinde yükselmeye devam ediyor. Aynı zamanda bu görsel, neden tek başına destek direnç çizgilerine güvenmemek gerektiğinin de güzel bir örneği.

ayı tuzağı
Ayı Tuzağı Nedir?

 

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.