Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve Tahminleri

Euro Ne Olur – Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada!

Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde Euro fiyatlarını tarihe göre görebilir, zaman içindeki trendleri inceleyebilirsiniz.

Sayfanın devamında kurumların güncel Euro yorumları ve euro yorumu nasıl yapılır konusunda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Euro Ne Olur?

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

19 Ocak – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – EURUSD Toparlansa da Satış Baskısı Sürüyor – 19 Ocak 2020

Dün ABD piyasalarının da kapalı olmasıyla sakin bir gün geçiren parite güne hafif alıcılı başladı. Gece Asya piyasaları ile birlikte abd hisselerinde yaşanan yükseliş dolar tarafında baskıya neden oldu. Bugün ABD’nin yeni hazine bakanı Janet Yellen senatoda düzenlenecek olan bakanlığın onaylanacağı oturumda konuşması olacak. Teşvik paketine destek isteyecek olan Yellen, dolar değerinin piyasalar ile belirleneceğini rekabet avantajı için zayıflatılmayacağı ile ilgili de açıklamalar yapması bekleniyor. Teknik olarak baktığımızda dün 1,2050 seviyelerinden yükseliş gördüğümüz parite şuan 1,2095 seviyelerinde fiyatlanıyor. Direnç olarak önemli olan 1,2100 seviyesinin üzerinde kapanış olmaz ise tekrardan paritede satış baskısı görebilir.
Destek: 1.2080, 1.2060, 1.2040
Direnç: 1.2100, 1.2130, 1.2160

 

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Işık Euro Yorum ve Analizi – 19 Ocak 2020

7 Ocak’tan bu yana düşen trend oluşumu içerisindeki paritede, dünkü işlem gününde de satıcılı işlemler ön plandaydı. 1.2050 seviyesine kadar geri çekilen paritede, akşamüzeri gelen alımlarla; kritik 1.2070 destek noktası üzerinde kapanış gösterdi. Yeni güne Euro lehine işlemler ile başlayan paritede, şuan için 1.2095 civarında fiyatlama görülmekte.

Alıcılı işlemlerin devam etmesi halinde; 1.2110, 1.2140, 1.2165, 1.2175 ve 1.2190 direnç seviyeleri takibe alınabilir. Yeniden geri çekilmeler oluşması halinde ise; 1.2070 seviyesi yine kritik olacak. Zira, buranın altına kalıcılıkla yerleşme oluşması durumunda; paritede yeniden satıcılı işlemlerin derinleştiğini görebiliriz.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorumları – 19 Ocak 2020

Çaprazda güçlü Türk Lirası ile aşağı yönlü eğilimin devam ettiğini görüyoruz. Aşağı yönlü trend destek seviyesi olan 8,95 TL seviyelerine geri çekilmenin bir kısmı Avrupa tarafında yaşanan siyasi gerilimin Euro üzerinden negatif etkisinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Dün ABD piyasaları Martin Luther King günü nedeniyle kapalıyken Avrupa tarafında ise sakin bir veri takvimiyle günü noktaladık. Hollanda, İtalya ve Almanya’da yaşanan siyasi hareketliliğin şimdilik Euro üzerinde etkisinin sınırlı kalmasına rağmen 8,95 TL seviyesi aşağı yönlü kırılırsa 8,88 TL seviyelerine geri çekilme çok şaşırtıcı olmayacaktır.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 9,00 seviyesi civarında fiyatlanmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 8,93, 8,88 ve 8,82 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Euro tarafında değer kazanımı ile olası yükselişlerde ise 9,00, 9,05 ve 9,12 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Tacirler Yatırım Euro Yorumu – 19 Ocak 2020

Dün sabahki bültenimizde, kısa vadeli teknik göstergelerin USDTRY paritesinin 7,50 seviyesini test edebileceğinin sinyalini verdiğini belirtmiş, kurun 7,50 seviyesini aşması durumunda 7,55 ve 7,60 seviyelerinin izleneceğini ifade etmiştik. Dün 7,50 seviyesi üzerine çıkan ve 7,5441 seviyesine kadar yükselen USDTRY paritesi, 7,48 seviyesi civarında yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Türkiye 5 yıllık CDS primi 334,54 baz puana çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi ise %13,48 seviyesine yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,4690 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise 90,70 seviyesinde hareket ediyor. Gelişen ülke kurlarında bu sabah saatlerinde görece olumlu bir seyir olduğunu ve TL’nin orta sıralarda yer aldığını görmekteyiz.

Teknik görünüme baktığımızda USDTRY paritesinin kısa vadeli grafiğinde bir yükseliş kanalı oluşturmuş olduğunu görüyoruz. Söz konusu kanalın alt ve üst sınırlarını dikkate alarak kurun kısa vadede 7,38 – 7,58 bandında hareket edebileceği görüşündeyiz.

Bugün yurt içi piyasalarda Hazine ihaleleri ve Kasım Konut Fiyat Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya’dan gelecek olan Aralık ayı Nihai TÜFE verileri ve Ocak Ayı ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi verileri açıklanacak.

İntegral Yatırım EURUSD Yorumları – 19 Ocak 2020

EURUSD paritesi, sabah saatlerinde 1,2096 seviyesinde. Joe Biden yönetiminde Hazine Bakanlığı’nı devralacak olan eski Fed Başkanı Janet Yellen’ın, Senato’da bakanlığının onaylanacağı oturumda seçilmiş başkan Biden tarafından açıklanan destek paketine destek çağrısında bulunması bekleniyor. Yellen’ın bugün yapacağı açıklamasına yönelik oluşan beklentiyle beraber dolar endeksinde 90,60’lı seviyelere doğru kısmi bir zayıflama gözlemlenirken EURUSD paritesi 1.21’li seviyelere doğru yukarı yönlü hareket yaptı.

Biden tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan teşvik paketi, 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeydi. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen paketin boyutunun büyümesi halinde paritenin kısa vadede yukarı yönlü hareket etmesinin zeminini hazırlayabilir. Teşvik paketine yönelik gelişmelerin akıbeti EURUSD için önemli. Euro Bölgesi’nde ise gözler İtalya’da bugün ve yarın gerçekleşecek olan hükümet güvenoyu oylamasında olacak. Bugün yapılacak oylamada Başbakan Giuseppe Conte hükümetinin İtalya Senatosu’nda güvenoyu alamaması sonucunun euroyu zayıflatması beklenebilir. Veri kanadında ise bugün açıklanacak olan Almanya TÜFE ve ZEW anketi verileri izlenecek.

Teknik Analiz: Paritede yükselen trend sürüyor. Dün test edilen ve 50 günlük hareketli ortalama olan 1,2076 seviyesinin üzerinde görünüm korunursa alımlar hızlanabilir. 1,2147 seviyesi parite için yakın direnç. Bu seviye aşıldığı takdirde 22 günlük hareketli ortalama olan 1,2207 seviyesi direnç olarak ön planda. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1,2076 seviyesi önemli bir destek. Bu desteğin kırılması durumunda 1,2050 desteği izlenebilir.

Dirençler: 1.2147 / 1.2170 / 1.2207
Destekler: 1.2076 / 1.2050 / 1.20

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için EURo TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Herkes Bunları Okuyor!

piyasalar kaçta açılıyor

Piyasalar Kaçta Açılıyor? Döviz ve Borsa İşlem Saatleri

3
Döviz ya da hisse alım-satımı yapabilmek için piyasalar kaçta açılıyor bilmek gerekiyor. Bu yüzden de döviz işlem saatleri ve borsa işlem saatleri konusu önem...
forex işlem örnekleri - forexte nasıl işlem yapılır

Forex İşlem Örnekleri

forex işlem saatleri

Forex İşlem Saatleri Neler?

forex yatırım araçları - en iyi yatırım aracı -

Forex Yatırım Araçları Nelerdir?

no deposit bonus forex - forex no deposit bonus

No Deposit Bonus Forex

opec nedir

OPEC Nedir?

tesla hisse forex

Tesla Hisse Senedi Nasıl Alınır?

en iyi forex robotu nasıl tespit edilir - expert advisor nedir

En İyi Forex Robotu Hangisi?

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 YORUM