Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Güncel Euro Yorumları ve Tahminleri

Euro Ne Olur – Güncel Euro Yorum ve Analizleri Bu Sayfada!

Aşağıda yer alan Euro grafikleri aracılığıyla canlı Euro fiyatları takibi yapabilirsiniz. Ayrıca grafik üzerinde Euro fiyatlarını tarihe göre görebilir, zaman içindeki trendleri inceleyebilirsiniz.

Sayfanın devamında kurumların güncel Euro yorumları ve euro yorumu nasıl yapılır konusunda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Euro Ne Olur?

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

22 Ocak – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – EURUSD’de Euro Bölgesi PMI Verileri Bekleniyor – 22 Ocak 2020

Haftaya 1.2050 desteğinden başlayan EURUSD, hafif ama istikrarlı yükselişinin ardından haftayı 1.21 üzerinde kapatmaya hazırlanıyor. Asya seansında 1.2170 ile bu haftanın en yüksek seviyesini test eden parite Dolar endeksinde bugün yaşanan hafif düzeltme hareketi sonrası bir miktar geriledi. Hafta boyu EURUSD için yukarı yönlü beklentimizi paylaşmıştık ancak bugün Euro Bölgesinden açıklanacak olan PMI verileri paritede ani yön değişimlerine sebep olabilir. Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi bileşik PMI verilerinde beklenti üzeri veriler paritede yukarı, kötü verile ise aşağı yönlü harketliliğin önünü açacaktır. Şimdilik genel görünüm yukarı yönlü olsa da veriler ve Dolar endeksindeki seyir takip edilmeli.
Destek: 1.2150, 1.2100, 1.2050
Direnç: 1.2170, 1.2200, 1.2250

 

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Işık Euro Yorum ve Analizi – 22 Ocak 2020

Dünkü işlem gününe de; Euro lehine işlemler ile başlayan paritede, günün kapanışı; 1.2165 seviyesinden oldu. Yeni günde de şuan için; kısmen Euro lehine hareketler gördüğümüz paritede, bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde; 1.2175, 1.2190, 1.2215 ve 1.2225 direnç seviyeleri de sırasıyla takibe alınabilir.

Öte taraftan, paritede yeniden geri çekilmeler oluşması halinde ise; 1.2140, 1.2110, 1.2090 ve 1.2070 seviyeleri ilk etapta izlenecek olup, özellikle de 1.2070 seviyesi yine kritik olacak. Zira, buranın altına kalıcılıkla yerleşme oluşması durumunda; paritede satıcılı işlemlerin derinleştiğini görebiliriz.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorumları – 22 Ocak 2020

Çapraz kurda Euro’nun dolara karşı değer kazanımı sürerken dün iç tarafta merakla beklenen yılın ilk Para Piyasası Kurulu toplantısı yapıldı ve merkez bankası piyasa beklentisine paralel şekilde politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

TCMB’nin faiz kararından sonra ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararını takip ettik. Avrupa Merkez Bankası da piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranları ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nda (PEPP) değişikliğe gitmedi. Haftanın son işlem gününde veri takvimimizde ise Almanya’da açıklanacak hizmet PMI verilerini takip edeceğiz.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 8,95 seviyesi civarında fiyatlanmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 8,90, 8,87 ve 8,82 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Euro tarafında değer kazanımı ile olası yükselişlerde ise 9,00, 9,10 ve 9,17 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Tacirler Yatırım Euro Yorumu – 22 Ocak 2020

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentilerine paralel olarak para politikasında bir değişikliğe gitmedi. ECB Başkanı Lagarde, toplantı kararının açıklanmasının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında 1,85 trilyon euroluk PEPP’nin devam edeceğini aktararak, varlık alımlarının ECB’nin faiz artırmaya başlamasının hemen öncesine kadar süreceğine işaret etti.

Euro Bölgesi’nde büyümeye yönelik risklerin halen daha aşağı yönlü olduğunu vurgulayan Lagarde, son gelen verilerin koronavirüs salgınında ikinci dalga etkisinin daha bariz olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasının ardından EURUSD paritesinin 1,2135 – 1,2175 bandında dalgalandığı takip edildi. Dolar endeksindeki zayıf seyrin de etkisi ile birlikte EURUSD paritesi dünü 1,2170 seviyesinden yükselişle tamamladı.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,2172 seviyesinden işlem görüyor. Paritedeki yükseliş eğiliminin sürmesi durumunda yukarıda 20 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 1,22 seviyesini takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcı bir hareket oluşmaması paritedeki yükselişlerin satış fırsatı olarak sınırlı kalmasına ve paritenin yeniden 1,21 seviyesi altına doğru düşüşe geçmesine neden olabilir.

Teknik görünüme baktığımızda aşağıda 1,20 seviyesinin önemli bir destek teşkil ettiğini görmekteyiz, zira söz konusu seviye haftalık grafikte Nisan 2020’den bu yana devam eden yükseliş kanalının alt sınırına (kanal desteğine) denk geliyor. Paritenin bu seviye üzerinde tutunması durumunda önümüzdeki dönemde 1,20 – 1,23 banında bir seyir görmeyi bekleyebiliriz.

Bugün yurt dışında Avrupa ve ABD’den gelecek olan Ocak ayına ilişkin Öncü PMI verileri izlenecek.

İntegral Yatırım EURUSD Yorumları – 22 Ocak 2020

EURUSD paritesi, sabah saatlerinde 1,2170’li seviyelerde. ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, ABD Kongresi’nin mali teşvik paketi üzerinde önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacağını ve Şubat ayının başında paketin Kongre’de oylanmasının hedeflendiğini açıkladı. Başkanlık makamını Çarşamba günü devralan Joe Biden, düşünülen paketin büyüklüğünü geçtiğimiz hafta 1,9 trilyon dolar olarak açıklamıştı. Açıklamalarla birlikte dolarda zayıflamanın devamı görülürken dolar endeksi 90,10’lu seviyelere geri çekildi.

Avrupa Merkez Bankası ise dün açıkladığı kararında faiz oranlarında ve varlık alım programında beklenti doğrultusunda değişikliğe gitmedi. AMB Başkanı Lagarde, aynı zamanda güçlenen euronun orta vadede enflasyonu yukarı itmesinin beklendiğini ve enflasyon hedefe yakınsayana kadar mevcut veya düşük faiz oranlarının devam edeceğini söyledi. Gelişmelerle birlikte EURUSD paritesi, yukarı yönlü hareketini sürdürdü. ABD Teşvik paketine yönelik haber akışı önümüzdeki günlerde parite üzerinde etkili olacak. Veri kanadında ise bugün açıklanacak olan PMI verileri, parite üzerinde etkili olabilir.

Teknik Analiz: Paritede yükselen trend sürüyor. 22 günlük hareketli ortalama olan 1,2193 seviyesi önemli bir direnç niteliğinde. Buralardan yapılacak alımlarda temkinli olunmasını öneriyoruz. Bu seviyenin aşılması durumunda ise 1,2230, sonraki direnç seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1,2160 seviyesi yakın destek. Sarkma devam ettiği takdirde ise 1,2125 ve 1,2098 seviyeleri sıralı destekler olarak izlenebilir. 50 günlük hareketli ortalama olan 1,2098 seviyesine yakın alım yönlü işlemler, stop-loss kullanımı kaydıyla denenebilir.

Dirençler: 1,2193 / 1,2230 / 1,2275
Destekler: 1,2160 / 1,2125 / 1,2098

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için EURo TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Herkes Bunları Okuyor!

Likit piyasa nedir

Likidite Nedir?

7
Likidite nedir? Likidite, gayrimenkul, menkul kıymet, döviz gibi finansal ürünlerin nakde çevrilebilme kolaylığına verilen addır. Bir finansal ürün değerini çok kaybetmeyerek nakde çevriliyorsa, o...

MACD İndikatörü Nasıl Okunur?

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

Aklına Takılanı Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 YORUM